Viime syksyllä esikoiseni innostui yhdestä Hiutale-ohjeesta ja innostui virkkaamaan niitä ystävilleen joulumuistamisiksi. Viimeksi hän oli varmaan virkannut joskus koulussa, joten ohjeen seuraaminen ja virkkaussilmukatkin tuottivat alussa vähän ongelmia. Neuvoin häntä puhelimitse ja lopulta päädyin virkkaamaan malliksi pari hiutaletta itsekin.
Virkkuukoukku: nro 3½
Menekki: 6 + 6 g
Ravelryssa lankojen värit
Vaaleanpunainen, turkoosi
Langoiksi valikoituivat ihan sellaiset, jotka olivat helposti käden ulottuvilla saatavana. Kauniimpiahan nuo olisivat vaikka jostain kimallelangasta virkattuina. Ohjeessa ei muuten tainnut olla ripustuslenkkiä, vaan hiutale oli muistaakseni ajateltu glögilasin alustaksi, mutta minä halusin tehdä niistä koristeet.
Ohje oli minusta selkeä ja virkkaaminen sujui hetkessä, tyttärelläkin lopulta, kun sai juonen päästä kiinni. Tein hänelle ihan sellaiset kerros-kerrokseltakin kuvat, jotta hahmottaminen olisi helpompaa. Tämä ei kuitenkaan ihan helppo työ ole aloittelijalle.
Nämä minun hiutaleeni taisivat myös mennä pikkulahjoiksi, vaaleanpunainen ainakin yhteen pikkujoulupakettiin. Oletko sinä koskaan virkannut tällaisia pieniä hiutaleita tai tähtiä ilahduttaaksesi ystävää tai vaikkapa kuusen koristeiksi?
Mukavaa viikonloppua sinulle!
Toivottaa
Hepsi